کشتزارهای کوکنار در غور افزایش یافته است

- اسدالله تیموری- هرات

هم‌زمان با فرارسیدن موسوم کشت خشخاش، شماری از عضای شورای ولایتی غور می‌گویند که به‌دلیل بی‌توجهی مقام‌های حکومت مرکزی و مسوولان محلی، کشتزارهای کوکنار در این ولایت بیشتر شده است.
آنان، مدعی‌اند که علاقه‌مندی کشاورزان غور به کشت کوکنار و قاچاق مواد مخدر توسط قاچاقبران در سال جاری رشد چشم‌گیری داشته است.
مولوی رمضان، از اعضای شورای ولایتی غور می‌گوید کشت کوکنار، تولید و قاچاق مواد مخدر در این ولایت، امسال نسبت به سال‌های گذشته رشد چشم‌گیری داشته است.

شماری از کشاورزان ولایت غور که در جریان چند سال گذشته‌، از کشت‌ کوکنار دست‌بردار شده‌اند، می‌گویند که اگر روند بی‌توجهی دولت‌مردان به کشاورزان ادامه یابد، آنان سال آینده دوباره کوکنار کشت می‌کنند.

به‌گفته‌ی او، بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که در سال آینده به‌دلیل افزایش فقر، وجود ناامنی‌ها و نبود همکاری دولت، کشاورزان، کشت کوکنار افزایش خواهد یافت.
آقای رمضان به ۸صبح گفت: «در سال پیش‌رو (۱۳۹۲) میزان کشت کوکنار در این ولایت به ۲۰۰هکتار جریب زمین افزایش خواهد یافت که این کار نگرانی شدید مردم و نهادهای مدنی را به همراه خواهد داشت.»
او افزود: «سروی‌های انجام شده در سال ۱۳۹۱ در ولایت غور نشان می‌دهد که ۱۲۵هکتار زمین در این ولایت کوکنار کشت شده و این کار در کاهش میزان پرداخت امتیازهای وزارت مبارزه با مواد مخدر به کشاورزان تاثیر ناگواری داشته است.»
در همین حال، شماری از کشاورزان ولایت غور که در جریان چند سال گذشته‌، از کشت‌ کوکنار دست‌بردار شده‌اند، می‌گویند که اگر روند بی‌توجهی دولت‌مردان به کشاورزان ادامه یابد، آنان سال آینده دوباره کوکنار کشت می‌کنند.
آنان، می‌گویند فقر به‌حدی در ولایت غور بیداد می‌کند که شمار زیادی از مردم به‌ویژه کشاورزان این ولایت؛ حتا توانایی فراهم کردن امکانات اولیه‌ی زندگی‌شان را از دست داده‌اند.
عبدالله رحمتی، از کشاورزان غور به ۸صبح گفت: «ما برای ادامه‌ی زندگی خود تنها به دو منبع درآمد که همانا زراعت و مالداری می‌باشد متکی هستیم و حکومت مرکزی نیز در زمینه هیچ‌گونه توجهی نداشته، پس ما به ناچار باید کوکنار کشت کنیم تا بتوانیم زندگی کنیم.»
این تنها رحتمی، نیست که از نبود همکاری‌های مسوولان شکایت می‌کند، بل شماری زیادی از کشاورزان غور، مسوولان محلی این ولایت را به کم‌کاری و نبود توجه به کشاورزان متهم می‌کنند.
عبدالستار، از کشاورزان شهر چغچران، فقر، خشکسالی و نبود علاقه‌مندی دولت در انکشاف زراعت در غور را از دلایلی می‌خواند که کشاورزان در فاصله پنج‌کیلومتری مرکز این ولایت نیز کوکنار کشت کنند.
او گفت: «من سال گذشته گندم کشت کرده‌ام و وقتی حاصل آن‌ را به‌دست آوردم محاسبه کردم که پس از مصارف نه تنها فایده‌ای نصیب من نشد؛ بل ‌که قرضدار شدم و اگر دولت مانند سال گذشته ما را فراموش کند، خودم کوکنار کشت می‌کنم.»

تلاش مخالفان

شماری از باشندگان این ولایت نیز با تایید گفته‌های کشاورزان می‌گویند عدم توجه‌ی مسوولان محلی باعث شده تا مخالفان نیز کشاورزان را وادار به کشت کوکنار کنند.
فهیم، از باشندگان ولسوالی دولت‌یار ولایت غور، می‌گوید دولت نه‌تنها به کشاورزان این ولایت کمک نکرده، بل از فعالیت‌های طالبان نیز جلوگیری نتوانسته است.
به‌گفته‌ی او، نیروهای امنیتی از فعالیت طالبان در بیشتر ولسوالی‌های این ولایت جلوگیری نکرده که این خود در افزایش کشت و تولید مواد مخدر تاثیرگذار بوده است.
با این حال، عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور، نیز می‌گوید کشاورزان این ولایت بارها هشدار داده‌اند که اگر دولت در راستای تهیه‌ی تخم‌های اصلاح‌شده بذری، کود کیمیاوی و دیگر امکانات زراعتی آنان را کمک نکند، به کشت کوکنار روی می‌آورند.
آقای خطیبی به ۸صبح گفت: «سالی که در روزهای پایانی آن قرار داریم؛ کشت کوکنار در این ولایت افزایش را نشان می‌دهد، اما در سال آینده به‌دلیل پیش از وقت بودن زمان، کشت این گیاه تا حال آشکار نیست که میزان آن به چه پیمانه‌ی خواهد بود.»
اما مسوولان ریاست مبارزه علیه مواد مخدر غور می‌گویند که سال گذشته، آمارها نشان می‌داد که کشت کوکنار در این ولایت صفر شده بود.
محمدیوسف وکیلی، رییس مبارزه با مواد مخدر غور، می‌گوید کشت کوکنار سال گذشته، در غور به صفر رسیده بود، اما امسال با افزایش کشت کوکنار این ولایت از فهرست ولایت‌های عاری از کشت کوکنار حذف شد.
آقای وکیلی می‌افزاید بیشترین کشتزارهای کوکنار و قاچاق مواد مخدر در ولسوالی‌های دولت‌یار، تولک و چهار سده‌ی این ولایت صورت می‌گیرد.
او، از مبارزه‌ی جدی سربازان پولیس مبارزه با مواد مخدر خبر می‌دهد: «در جریان سال جاری ما ۹تن را به اتهام قاچاق مواد مخدر در این ولایت بازداشت و به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کرده‌ایم.»
از سویی هم، آقای وکیلی از نبود همکاری سربازان اردوی ملی مستقر در این ولایت به‌خاطر مبارزه با مواد مخدر انتقاد می‌کند: «در سال جاری ما هرچند از نیروهای اردوی ملی به‌خاطر مبارزه با مواد مخدر تقاضای همکاری کرده‌ایم، اما آنان به‌دلایل مختلفی در این مورد ما را همکاری نکرده‌اند.»
پیش از این نیز، سیدانور علا رحمتی، والی ولایت غور، گزارش دفتر مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد (UNODC) را که نشان‌دهنده‌ی افزایش ۲۵درصدی کشت خشخاش در این ولایت بود، رد کرد.
والی غور این گزارش سازمان ملل متحد را کاملا بیجا و غیرمسوولانه خوانده و گفته بود که کوکنار در این ولایت کشت‌ می‌شود، اما بیشترین کشتزارها به اثر سرازیر شدن سیلاب‌های موسمی، سردی هوا، امراض و مبارزه‌ی پولیس ملی و ارگان‌های امنیتی تخریب شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :