رییس جمهور: دختران نسبت به پسران وطن‌ دوست تراند

- احسان‌الله بکتاش

رییس‌جمهور حامد کرزی اعمال خشونت‌ها علیه زنان را نکوهش کرده می‌گوید که استفاده از زور در برابر زنان مردانگی نیست، بلکه به‌گفته‌ی او، مردانگی احترام گذاشتن به زنان است.
آقای کرزی که روز یک‌شنبه، بیستم حوت، در مراسمی به مناسبت تجلیل از روز جهانی زن سخن می‌گفت، زنان و دختران را نسبت به مردان باوفا و وطن‌دوست توصیف کرد. در این مراسم که ده‌ها زن نیز حضور داشتند، رییس‌جمهور گفت که طی سال‌های اخیر در راستای بهبود وضعیت و حقوق زنان پیشرفت‌های زیادی صورت گرفته اما قانع‌کننده نیست. شعار امسال در تجلیل از روز جهانی زن، «ختم خشونت علیه زنان» است.

رییس‌جمهور خطاب به مردان و پسرانی که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفته اما برنگشته‌اند، گفت که دختران را الگو قرار دهند و دوباره به کشور برگردند و مانند دختران خدمت کنند.

رییس‌جمهور در این مراسم گفت: «در کشور ما اصطلاح مردانه به کسی داده می‌شود که باغیرت باشد. پس با کسی‌که از لحاظ توان فزیکی با مرد همسان نیست، زورگویی و زور استعمال کردن مردانگی نیست. مردانگی در عزت دادن و حرمت کردن به مقام زن است.» آقای کرزی هم‌چنین از وفاداری و وطن‌دوستی دختران افغان ابراز قدردانی کرد و افزود: «بسیاری از دخترهای افغانستان که برای تحصیل به خارج رفتند، برگشته‌اند، اما از بچه‌ها یگان‌تای‌شان نیامده‌ گریخته‌اند. زنان، وطن‌دوستی و مردان، گریز خود را ثابت کردند.»
رییس‌جمهور خطاب به مردان و پسرانی که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفته اما برنگشته‌اند، گفت که دختران را الگو قرار دهند و دوباره به کشور برگردند و مانند دختران خدمت کنند.

پیشرفت بی‌سابقه

در همین‌حال، مقام‌های وزارت امور زنان، پیشرفت‌ها در عرصه بهبود شرایط زندگی و حقوق بشری زنان طی سال‌های اخیر را بی‌سابقه توصیف کرده اما می‌گویند با وجود این پیشرفت‌ها زنان هنوزهم با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.
مژگان مصطفوی، معین مسلکی وزارت امور زنان، در مراسم تجلیل از روز جهانی زن که توسط این وزارت برگزار شده بود، گفت که حقوق زنان در قوانین به‌رسمیت شناخته شده ولی زنان خواهان تطبیق این قوانین هستند. خانم مصطفوی هم‌چنین افزود که سهم زنان در نهادهای امنیتی نیز در حال افزایش است. او گفت: «اکنون بیش از سه هزار بست ملکی و نظامی در چوکات وزارت امور داخله برای پولیس زن تثبیت شده است. در سال ۱۳۹۱ تعداد جذب‌شدگان در این بست‌ها به هزارو‌هشت‌صد زن رسید. هم‌چنین تعداد کارمندان و منسوبین زن در وزارت دفاع ملی به ۱۰۵۱ تن رسیده و نیز هفت خانم جهت فراگیری مسلک خلبانی به خارج از کشور اعزام شده‌اند. علاوه از این موارد، قوای ویژه زنان یا اسپیشل‌فورس برای عملیات شبانه با ترکیب پانزده زن ایجاد گردیده است.»
معین مسلکی وزارت امور زنان هم‌چنین گفت که حضور دختران در دانشگاه‌ها نیز در حال افزایش است. به‌گفته‌ی او، در جریان یک سال اخیر، پنج‌هزار دانشجوی دختر به دانشگاه‌های کشور افزوده شده‌اند. خانم مصطفوی می‌گوید هم‌اکنون چهل‌ویک درصد دانش‌آموزان، دختران و سی‌درصد از آموزگاران، زنان هستند.
وزارت امور زنان می‌افزاید که زنان در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی نیز حضور فعال داشته و هم‌اکنون ۵۴۸ شرکت و موسسه اقتصادی توسط زنان رهبری می‌شوند. مژگان مصطفوی می‌گوید میزان مرگ‌ومیر زنان طی سال‌های اخیر کاهش قابل ملاحظه‌ای یافته است. او گفت براساس ارقامی که توسط وزارت صحت عامه ارایه شده، میزان مرگ‌ومیر مادران از هزاروشش‌صد مورد به سه‌صدوبیست‌وهفت مورد از هر صدهزار ولادت کاهش یافته است که به‌گفته‌ی او، کاهش میزان مرگ‌ومیر مادران، یک دست‌آورد چشم‌گیر در عرصه صحی به‌شمار می‌رود. وی هم‌چنین گفت که با فراهم شدن زمینه‌ها برای بهبود شرایط زندگی زنان، اوسط عمر زنان در افغانستان نیز بالا رفته است. به‌گفته‌ی خانم مصطفوی، هم‌اکنون اوسط عمر زنان در افغانستان به ۶۲ سال رسیده است.
با این‌حال، وزارت امور زنان می‌گوید با وجودی‌که زنان در عرصه‌های مختلفی پیشرفت‌های‌ قابل ملاحظه‌ای داشته‌ اما با چالش‌ها و مشکلات زیادی نیز مواجه هستند. معین مسلکی این وزارت می‌گوید: «قانون منع خشونت علیه زنان که می‌تواند که در کاهش آمار خشونت‌ها نقش به‌سزایی داشته باشد، نیاز به تطبیق و پیگیری جدی‌تر نهادهای عدلی و قضایی دارد.»
هشتم مارچ، روز جهانی زن، همه‌ساله در یک دهه اخیر در افغانستان گرامی‌ داشته می‌شود. مراسم گرامی‌داشت از این روز، بیشتر با برگزاری محافل سخنرانی و بازگویی مشکلات و پیشرفت‌های زنان همراه است.
تاریخ روز جهانی زن هم‌زمان تاریخ مبارزه سیاسی و اجتماعی علیه تبعیض نیز است. هشتم مارچ، روز همبستگی برای مبارزه در راه برابری حقوق و شرایط بهتر کاری و زندگی زنان است. روز جهانی زن، از مبارزه زنان کارگر در یک کارخانه نساجی شهر نیویارک امریکا اقتباس‌شده است. شرایط کاری سخت و غیرانسانی، زنان کارگر را وادار کرد تا در برابر بی‌عدالتی‌ها مبارزه کنند. در هشتم مارچ، کارگران زن در یک کارخانه نساجی نیویارک دست به اعتصاب زدند و پس از آن، این روز به‌عنوان روز جهانی زن نام‌گذاری شد.

اشتراک گذاري با دوستان :