شکایت استادان زن از برخورد نادرست در دانشگاه‌ها

- جواهر یوسفی

شماری از استادان زن در دانشگاه‌ها از برخورد نادرست و نابرابر شکایت می‌کنند و می‌گویند که «به دلیل زن بودن»، با آنان برخورد تبعیض‌آمیز می‌شود. آنان دلیل اصلی چنین برخوردها را در حاکم بودن نظام مردسالار در دانشگاه‌های کشور می‌دانند؛ نظامی که به باور شهلا فرید، استاد حقوق در دانشگاه کابل، حتا فرصت تجربه‌ی موقعیت‌های برابر با مردان را از آن‌ها گرفته است.
خانم فرید می‌گوید «هیچ استاد زن» حاضر نیست صدای اعتراضش را برای حل مشکلات بلند کند؛ شاید هم به دلیل این‌که نمی‌خواهد مناسبات کاری‌اش خراب شود.
او افزود: «مثلا برای چاپ مقالات ما، کم‌تر نوبت می‌رسد… و یا این‌که مانند مردان، آزادی نداریم. غیرمستقیم مشکلاتی ایجاد می‌شود و مانع آن می‌گردد که نتوانیم مانند یک مرد ترفیعات علمی خویش را، به وقت آن، بگیریم. حتا در انتخاب یک اتاق مشکل داریم؛ استادان زن تا هنگامی که رییس فاکولته و یا آمریت دیپارتمنت موافقت نکند، نمی‌توانند برای خویش یک اتاق مستقل داشته باشند. در حالی که استادان مرد آزادانه می‌توانند این امکان را داشته باشند.»
در همین حال، شماری از استادان مرد نیز، تایید می‌کنند که با استادان زن در دانشگاه‌ها برخوردهای تبعیض‌آمیز می‌شود و آنان به عنوان «جنس دوم» تلقی می‌شوند.  امید افغان، استاد جامعه‌شناسی در دانشگاه تعلیم و تربیه استاد ربانی، می‌گوید: «این دیدگاه که زن جنس دوم است و از تجربه‌ها و فرصت‌های کافی برخوردار نیست، در دانشگاه هم وجود دارد.»
آقای افغان به این باور است که حضور زنان در دانشگاه، یک ضرورت است.
به باور وی، تعامل دو جنس در ساختارهای گوناگون یک فرهنگ، توازن رفتاری ایجاد می‌کند و این توازن، ثبات جامعه را تضمین می‌کند.
هم‌چنین، محمدآغا دانشجوی صنف سوم  فلسفه و جامعه‌شناسی در دانشگاه کابل، می‌گوید که استادان توانا هم در بین زنان هستند و هم در بین مردان؛ اما به باور این دانشجو، علت پایین بودن سطح علمی استادن زن، در فراهم نبودن فرصت است.
هم‌چنین مطهره عظیمی، دانشجوی سال اول روان‌شناسی می‌گوید: «حضور استادان زن برای طبقه اناث در جامعه امروزی یک افتخار است، زیرا دیدگاه سنتی داریم که زن نباید در مرحله مساوی با مرد باشد. بنابراین استادان زن نمایندگی از پیشرفت زنان می‌کنند.»
اما عظیم نوربخش، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی می‌گوید که هیچ نو تبعیضی علیه زنان در دانشگاه وجود ندارد. به گفته نوربخش، به اساس قوانین و لوایح، زنان نیز می‌توانند استاد شوند و از امتیازهای مساوی بهره‌مند گردند.
به گفته او، از میان ۳۵۵۵ استاد، ۵۲۲ تن آن را زنان تشکیل می‌دهند.
وی افزود که این وزارت برای جذب استادان و دانشجویان زن، بیشتر کوشش می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :