پولیس کابل مصروف‌ترین پولیس دنیاست

- گفتگوی اختصاصی 8صبح با جنرال محمدایوب، سالنگی فرمانده پولیس کابل، مصاحبه‌کننده: فردوس کاوش

یادداشت: از چندی بدین‌سو، حملات انتحاری و انفجاری طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی بر کابل افزایش یافته و پرسش‌هایی را در ذهن باشندگان این شهر ایجاد کرده است. ۸صبح برای پاسخ گفتن به این پرسش‌ها و رفع نگرانی باشندگان کابل، گفتگویی با محمد ایوب سالنگی، فرمانده پولیس کابل انجام داده است.

 

۸صبح: جناب جنرال سالنگی، حمله تروریستی بر بس اردوی ملی و هم‌چنین حمله ناکام بر دفتر شورای عالی صلح، نشانه ضعف استخبارات پولیس است یا چیزی دیگر؟
سالنگی: [ابتدا] به زخمی‌های حادثه تروریستی روز چهارشنبه هفته پیش، که بیشترشان همکاران ما در اردوی ملی بودند، شفای عاجل می‌خواهم.

پولیس کابل مصروف‌ترین پولیس دنیاست. ما روزانه اگر ۵۰ کار پلانی داشته باشیم، در طول روز ۱۰۰ کار بی‌پلان برای ما پیش می‌آید.

از سال ۲۰۰۲ به این‌سو، روند انکشاف پولیس ملی، از جمله پولیس کابل، ادامه دارد و پیشرفت‌های زیادی [در این راستا] صورت گرفته است. الحمدلله ظرفیت‌ها و توانایی‌‌های پولیس افزایش یافته است. کسانی‌که در صفوف پولیس هستند، این [پیشرفت] را بیشتر درک می‌کنند.
شما می‌دانید که وظیفه اصلی پولیس، تنفیذ قانون و مبارزه با جرایم جنایی است. در این راستا، پولیس کابل وظایف خود را به‌خوبی انجام داده است. در حال حاضر میزان جرایم در کابل، در مقایسه با پایتخت‌ها و شهرهای بزرگِ کشورهای همسایه، بسیار پایین است. این، نتیجه فعالیت‌های پولیس است؛ اما شرایط جنگی سبب شده که پولیس- علاوه بر وظایف اصلی‌اش- با تروریزم نیز بجنگد. اما وظایف کشفی، متوجه ادارات امنیت ملی است… و تا جایی‌که من می‌‌دانم، ظرفیت‌ و توانایی [اداره‌های امنیت ملی نیز] روزبه‌روز تقویت می‌شود.

 

۸صبح: اما آقای سالنگی، پولیسِ کابل نیز اداره کشف و استخبارات دارد و در هر حوزه‌ی امنیتی، شاخه‌های این بخش موجود است، فکر نمی‌کنید که استخبارات پولیس کابل هم مشکلاتی داشته باشد؟
سالنگی: استخبارات پولیس وظیفه دارد که برنامه‌های کاری پولیس را ارزیابی کند. مهار و کشف برنامه‌های تروریستی، کار بخش‌های امنیت ملی است؛ با آن‌هم، ما گفته می‌توانیم که بسیاری از پلان‌های تروریستی کشف و مهار می‌شود.

 

۸صبح: فکر نمی‌کنید توجه بر استخبارات پولیس هم ضروری است؟
سالنگی: توجه روی استخبارات پولیس وجود دارد. سیستم کاری استخبارات پولیس بسیار پیشرفته است؛ در این مورد نمی‌خواهم جزییات بدهم؛ اما کشف و مهار شبکه‌ها و برنامه‌های تروریستی، وظیفه مشخص امنیت ملی است.

 

۸صبح: در برخی موارد دیده می‌شود که قوای امنیتی ناهماهنگ عمل می‌کنند، مثلا در تصاویر تلویزیونی از حادثه دفتر شورای صلح، به‌وضوح ناهماهنگی میان پولیس و امنیت ملی دیده می‌شد؟
سالنگی: خوب وقتی یک حادثه یا انفجار صورت می‌گیرد، خواهی‌نخواهی یک نوع ناهماهنگی به‌وجود می‌آید، اما می‌خواهم از طریق روزنامه شما، به مردم اطمینان دهم که پولیس کابل، ریاست امنیت ملی کابل و فرقه ۱۱۱ کابل که مربوط اردوی ملی است، به مثابه یک روح درسه تن است. ما جلسات هفتگی خود را داریم و تمام برنامه‌ریزی‌های ما مشترک است. طبعا در ساحه، گاهی یک ارگان وقت‌تر می‌رسد یکی بعدتر می‌رسد و هرارگان می‌خواهد دست‌آوردی داشته باشد، ولی کدام مشکل جدی نداریم.

 

۸صبح: جناب جنرال، پولیس کابل تنها بر رفت‌وآمد‌ها در راه‌های اصلی ورود به کابل نظارت دارد، در حالی‌که راه‌های دیگر زیر پوشش امنیتی نیست، مثلا راه کوه صافی و قریه دانشمند؛ آیا این زمینه ورود سلاح و تروریست را به کابل فراهم نمی‌کند؟
سالنگی: در کابل شش راه عمومی، سه راه متوسط، ۲۹ راه فرعی، ۱۱۴ راه بزرو و مال‌رو و آدم‌رو وجود دارد که ما بر همه این راه‌ها نظارت و کنترول داریم. روزانه ۳۰۰۰ واسطه باربری وارد کابل می‌شود. دروازه‌های کابل با تکنالوژی پیشترفته اکسری و کنترول مجهز نیست. اگر ۵۰۰ موتر باربری را برای بررسی ایستاد کنیم… همه راه مسدود می‌شود. تروریست‌ها از این خلا استفاده می‌کنند. البته تلاش‌ها برای مجهزسازی دروازه‌ها به‌شدت جریان دارد. مشکل دیگر این است که مشخصات شهروندان ما در سیستم «دیتابیس» ثبت نیست، سیستم بایومتریک نداریم. به همین دلیل تروریست‌ها به‌شکل عادی وارد می‌شوند. ما به این سیستم‌ها نیاز داریم. نکته دیگر این است که هر قدر که امنیت در ولایات اطراف کابل خوب باشد، بر امنیت کابل تاثیر مثبت دارد.

 

۸صبح: گفته می‌شود که دسته‌های شورشی در ولسوالی موسهی فعالیت دارند، درست است؟
سالنگی: به‌شکل آزاد نه. گاهی با استفاده از تاریکی شب، دشمن فعال می‌شود. اما مردم با ما همکار است. ما عملیات‌های موثری در آن‌جا داشته‌ایم. مشکل این است که میان مرز کشور همسایه و ولسوالی موسهی، راه‌هایی صعب‌العبور وجود دارد. کنترول همه این اراضی دشوار است. به همین علت گاه‌گاهی در موسهی مشکل‌هایی خلق می‌شود.

 

۸صبح: فکر نمی‌کنید که حضور دسته‌های شورشی در موسهی امنیت کابل را تهدید می‌کند؟
سالنگی: طبعا اگر در آن‌جا گروه‌ها مسلح فعال باشند، مشکل خلق می‌شود. اما نمی‌دانم که شما خود به موسهی رفته‌اید یا کسی از دوستان‌تان برای‌تان قصه کرده، مشکل آن‌طور که شما می‌گویید، بزرگ نیست و ما بر ساحه کنترول داریم.

 

۸صبح: ما هر روز شاهد هستیم که پولیس کابل موترها را کنترول می‌کند و اسنادشان را بررسی می‌کند، اما بازهم دیده می‌شود که موترهای بدون سند و پلیت در شهر حضور دارند؟
سالنگی: من هر روز با این مساله درگیر استم. مشکل زیاد است. هر روز چهارصد واسطه وارد سیستم ترافیک می‌شود، چون سیستم بازار آزاد است. برای ثبت اسناد موتر و طی مراحل اداری آن، حداقل چندین  روز کار است. شیشه برخی از موتر‌ها هم از کمپنی سیاه است، یعنی همین‌طور تولید شده است. این‌ها مشکلات ما است، اما نسبت به سال گذشته، امسال، مشکلات کم‌تر شده و برخورد پولیس جدی و قانونی است.

 

۸صبح: آدم‌های قدرتمند و صاحب نفوذ تا چه حد در خودسری‌ها و حمایت از قانون‌شکنی نقش دارند؟
سالنگی: خوب، مشکلات است. من این را رد نمی‌کنم، اما ما به هیچ زورگو و قدرتمندی اجازه خودسری و بی‌بند‌وباری نمی‌دهیم، ما به قانون و مردم، تعهد داریم.

 

۸صبح: سال جاری روبه پایان است، امسال گراف جرایم جنایی در کابل بالا رفته یا پایین آمده؟
سالنگی: جرایم جنایی در سال جاری ۹۱درصدکاهش یافته است. ما دست‌آورد‌های خوبی داشتیم. امسال ۱۰ مورد اختطاف داشتیم و صرف اختطافچی‌ها در یک مورد توانستند پول بگیرند، در دیگر موارد همه اختطافچی‌ها بازداشت شدند. سال گذشته ۱۹ مورد اختطاف داشتیم. فکر می‌کنم که در یک شهر پنج‌میلیونی جلوگیری مطلق از جرایم ممکن نیست، اما دست‌آورد‌های ما خیلی خوب است.

 

۸صبح: گفته می‌شود که شبکه‌های کیسه‌بران، دزد‌ها و قاچاقچی‌های کالا‌های غیرقانونی، در کابل به‌صورت سازمان یافته فعال هستند؟
سالنگی: ما این را رد نمی‌کنیم. در این شهر پنج‌میلیونی وجود این‌ها عجیب نیست. اما ما در مبارزه با آن‌ها دست‌آورهای خوبی داشته‌ایم، ظرفیت‌های ما تقویت شده و من به جرات گفته می‌توانم که پایتخت ما نظر به پایتخت‌های کشورهای همسایه از نظر میزان جرایم، وضع خوب‌تری دارد. اما مشکل این است که شیوه‌های جدید جرم و جنایت نیز از خارج به کابل وارد می‌شود، اما ما در تلاش استیم تا متناسب به آن، ظرفیت‌های خود را تقویت کنیم تا با آن، مبارزه کنیم.

 

۸صبح: آقای سالنگی، پیش‌بینی می‌شود که شاید پس از سال ۲۰۱۴ اندکی از رونق اقتصادی کابل کاسته شود و جرایم افزایش یابد، برای آن شرایط برنامه دارید؟
سالنگی: بلی. ما پیش‌بینی‌ها و برنامه‌های خود را داریم. ما پلان‌های حتا پنج و ده‌ساله داریم. برای بعد از سال ۲۰۱۴، هم برای مبارزه با جرایم جنایی آمادگی داریم، هم برای مقابله با تروریزم. مردم ما مطمین باشند. اما پیشنهاد من این است که باید، ظرفیت پولیس به تناسب تغییراتی که در کابل آمده، تقویت شود. کابل امروز، کابل ده یا بیست سال پیش نیست. جمعیت کابل برابر جمعیت کشورهای مثل تایلند و تاجیکستان است. باید کمیت پولیس نیز به همین تناسب باشد. پولیس کابل مصروف‌ترین پولیس دنیاست. ما روزانه اگر ۵۰ کار پلانی داشته باشیم، در طول روز ۱۰۰ کار بی‌پلان برای ما پیش می‌آید. اما همه را اجرا می‌کنیم. پولیس کابل بسیار سخت کار می‌کند. همه سربازان و افسران آن، به وطن تعهد دارند. شما می‌دانید که یک انسان حداقل به شش ساعت خواب و استراحت نیاز دارد. شما باور کنید که افسران و سربازان پولیس، بدون وقفه و استراحت کار می‌کنند. من به شما صادقانه می‌گویم که شب گذشته، ساعت ۲شب، خوابیدم و پنج صبح سر کارم برگشتم، حتما شما در چهره من خستگی را می‌بینید. من به‌عنوان قوماندان پولیس سهولت‌های زیادی دارم مثلا من به موتر مجهز، آب گرم و سرد و دفتر، دسترسی دارم. حال وضع افسر و سربازی را در نظر بگیرید که بدون دسترسی به این سهولت‌ها ساعت‌ها روی چهارراه ایستاده می‌شود، خاک می‌خورد و وظیفه اجرا می‌کند. به‌نظر من باید پولیس کابل در دو شیفت کار کند، تا زمینه استراحت و دم‌راستی فراهم شود، به این منظور به تشکیلات وسیع‌تر نیاز داریم، امیدواریم به این مساله در آینده توجه شود.

 

۸صبح: سپاس از این‌که با ما گفتگو کردید.

اشتراک گذاري با دوستان :