هیچ نوع مذاکره محرمانه با طالبان یا پاکستان نداشته‌ایم

- گفتگوی ویژه با احمدضیا مسعود رییس جبهه ملی - گفتگوکننده: فردوس کاوش

در سلسله مصاحبه با شخصیت‌ها و چهره‌های مطرح، در این شماره گفتگوی اختصاصی ۸صبح با احمدضیا مسعود، رییس جبهه ملی را می‌خوانید.

۸صبح: گزارش‌هایی منتشر شده که سران جبهه ملی در این اواخر ملاقات‌هایی با مقام‌های سیاسی و نظامی پاکستان داشته‌اند و در حال حاضر آقای محقق هم در اسلام آباد تشریف دارد. داستان چگونه است؟
احمدضیا مسعود: تا حال که ما کدام دیداری نداشته‌ایم. تقریبا هشت یا نه ماه پیش صدراعظم پاکستان به کابل آمد، همان زمانی که سفارت پاکستان افتتاح شد، ما و دیگر نمایندگان احزاب سیاسی با ایشان ملاقات داشتیم و روی مسایل کلی و عمومی صحبت کردیم. حالا هم که آقای محقق رفته، تا حال برنگشته و نمی‌دانم که روی کدام مسایل صحبت خواهند کرد.

 

۸صبح: سفر آقای محقق با شما و دیگر سران جبهه ملی هماهنگ شده بود یا نه؟
احمدضیا مسعود: بلی هماهنگ شده بود. از ایشان مدت‌ها قبل دعوت شده بود. پس از سفر نخست‌وزیر پاکستان به کابل، چندین بار از آقای محقق دعوت کردند و به همین دلیل ایشان به اسلام‌آباد رفته است.

احمدضیا مسعود: بدون یک تضمین امنیتی، انکشاف اقتصادی و اصلاحات اجتماعی و سیاسی ممکن نیست. باید مطابق با واقعیت‌‌ها تصمیم بگیریم. نباید چنین وانمود کنیم که هر کاری را خود کرده می‌توانیم. ما به پشتیبانی امنیتی کشورهای بزرگ، از جمله امریکا، نیاز داریم.

 

۸صبح: آجندای ملاقات‌های ایشان برای‌تان روشن است؟
احمدضیا مسعود: بلی. روی مسایل مورد علاقه دو کشور صحبت می‌کنند؛ روی مساله تروریزم، عدم مداخله در امور افغانستان از طریق گروه‌های تروریستی و این‌که ما (سران جبهه ملی) دشمنی با مردم و کشور پاکستان نداریم. ذهنیت این است که ما با پاکستان دشمنی داریم، در حالی‌که با مردم و کشور پاکستان دشمن نیستیم و می‌خواهیم روابط افغانستان با پاکستان خوب باشد. روی همین مسایل صحبت می‌کنند، اما جزییات را نمی‌دانم به‌دلیل این‌که هنوز آقای محقق برنگشته.

 

۸صبح: پس گزارش‌هایی که گفته می‌شود سران جبهه ملی در تاشکند و دبی با مقام‌های پاکستانی دیدار داشته‌اند، واقعیت ندارد؟
احمدضیا معسود: هیچ واقعیت ندارد. همه افواهات و دروغ است.

 

۸صبح: آقای عطامحمد نور هم دیداری با مقام‌های پاکستانی نداشتند، شما اطلاع ندارید؟
احمدضیا مسعود: من نمی‌دانم که استاد عطا با پاکستانی‌ها دیدار کرده یا نه، ولی باورم نمی‌آید که ملاقات کرده باشد.

 

۸صبح: گفته می‌شود که پاکستانی‌ها می‌خواهند میان سران جبهه متحد سابق و طالبان وساطت کنند. آیا این درست است؟
احمدضیا مسعود: پاکستانی‌ها حالا در مجموع می‌خواهند نشان دهند که طرفدار ثبات افغانستان هستند. در لندن با رییس صاحب جمهور و نخست‌وزیر انگلستان موافقت کردند که در تامین صلح و ثبات همکاری کنند و در تطبیق «نقشه راه» کمک کنند. این موضوعات دیگر محرم نیست. و اگر پاکستانی‌ها واقعا همکاری کنند، ثابت در افغانستان تامین می‌شود.

 

۸صبح: سوال این بود که آیا میانجی‌گری پاکستانی‌ها واقعیت دارد، مثلا گفته می‌شود که نشست شما با نماینده‌های طالبان در پاریس و دبی با وساطت پاکستانی‌ها بوده؟
احمدضیا مسعود: فرانسوی‌ها دخیل بودند، اما پاکستانی‌ها، نه. فرانسوی‌ها برای برگزاری نشست پاریس تلاش کردند. ما شاهد دخیل بودن پاکستانی‌ها نیستیم.

 

۸صبح: رییس‌جمهور کرزی باری گفت اطلاع دارد که شماری از سیاست‌مدارها با وساطت خارجی‌ها با نمایندگان طالبان ملاقات می‌کنند و خواستار قطع فوری این روند شد. گفته می‌شود اشاره آقای کرزی متوجه شما بود و این‌که گفته می‌شود با پاکستانی‌ها و طالبان دیدار داشته‌اید؟
احمدضیا مسعود: اشاره آقای کرزی به‌سوی فرانسوی‌ها بود. ما به فرانسه رفتیم و آنان زمینه را برای برگزاری کنفرانس پاریس فراهم کردند. وزارت خارجه فرانسه در جریان بود. ما اطلاع داریم که آقای کرزی در سفر وزیر دفاع فرانسه به کابل، در مقابل او واکنشی شدید نشان داد. آقای کرزی به وزیر دفاع فرانسه گفت شما می‌خواهید، افغانستان را تجزیه کنید و زمینه‌سازی کردید که طالبان با جبهه ملی دیدار کنند. حرف آقای کرزی متوجه فرانسوی‌ها بود، نه پاکستان.

 

۸صبح: فکر نمی‌کنید که موضع رییس‌جمهور کرزی مبنی بر پایان تلاش‌های پراکنده و خارج از مجرای حکومت، برای صلح، درست است؟
احمدضیا مسعود: این درست نیست. تلاش‌های صلح یک مساله ملی است. همه در آن باید دخیل باشند. ما چه می‌دانیم که حکومت با طالب چه می‌گوید. نهاد‌های مدنی چه می‌دانند؟ از نظر ما مشروعیت سیاسی حکومت زیر سوال است، به‌دلیل این‌که در انتخابات سال ۲۰۰۹ تقلب صورت گرفت. به باور ما این‌ها برای تداوم حاکمیت‌شان، به هر معامله‌ی غیرملی تن می‌دهند. مساله طالب جدی است. این گروه هر روز مردم را می‌کشد. ما باید مطمین باشیم که آیا طالبان حاضر به پذیرش قانون اساسی هستند؟ آیا حقوق زنان و ارزش‌های جامعه مدنی، دست‌آورد‌های یازده‌ساله و انتخابات را قبول می‌کنند یا نه؟ همه احزاب و جریان‌ها باید در تلاش‌های مذاکره و صلح سهم داشته باشند. حکومت، حاضر به هر نوع معامله است… حکومت هیچ مشوره نمی‌کند، نه با پارلمان، نه با احزاب سیاسی، حتا نه با کابینه. باید همه در جریان موضوع مذاکره و صلح باشند.

 

۸صبح: جنرال دوستم گفته است، طالبان به او سلام و پیام فرستاده‌اند، آیا به شما و دیگر سران جبهه ملی هم طالبان پیام فرستاده‌اند؟ آیا با رهبری طالبان تماس دارید؟
احمدضیا مسعود: پس از کنفرانس پاریس هیچ نوع تماس و ارتباطی با طالبان نداشتیم. فرانسوی‌ها می‌خواهند، دور چهارم مذاکرات پاریس را هم برگزار کنند. اگر حکومت اجازه بدهد و فرانسوی‌ها و مرکز مطالعات‌شان دور چهارم مذاکرات را برگزار کنند، آماده هستیم با نمایندگان طالبان بنشینیم. نمایندگان طالبان در کنفرانس سوم پاریس گفتند که آنان می‌خواهند با رهبران‌شان مشوره کنند و بعد به تفصیل روی تمام مسایل صحبت کنند. ما هم می‌خواهیم نظریات طالبان را روی مسایل مهم و ملی مربوط به کشور بدانیم.

 

۸صبح: پس طالبان تنها به جنرال دوستم پیام فرستاده‌اند، نه به تمام سران جبهه ملی؟
احمدضیا مسعود: من در جریان نیستم. برای من پیامی، چیزی نفرستاده‌اند. فرانسوی‌ها هم تا حال در مورد این‌که آیا کنفرانس چهارم پاریس را برگزار می‌کنند یا نه، چیز مشخصی نگفته‌اند.

 

۸صبح: چرا تلاش‌های مذاکره را در هماهنگی با شورای عالی صلح، جامعه مدنی، حکومت و دیگر جریان‌ها انجام نمی‌دهید؟
احمدضیا مسعود: در پاریس، همه بودند؛ نمایندگان حکومت، نمایندگان جامعه مدنی و احزاب سیاسی و نمایندگان طالبان. نشست مثبت و سازنده‌ای بود. همه جریان‌ها حرف‌های هم‌دیگر را شنیدند. قبلا مواضع مبهم بود. در پاریس موضع‌گیری ما، حکومت، جامعه مدنی و احزاب سیاسی کاملا مشترک بود، ولی موضع طالبان متفاوت بود. پیش از کنفرانس پاریس، میان ما، حکومت و جامعه مدنی یک جلسه برگزار شد و مواضع خود را هماهنگ کردیم.

 

۸صبح: اما چرا بعدا اختلاف به‌میان آمد، چرا حکومت با نشست‌هایی از این دست مخالفت کرد؟
احمدضیا مسعود: متاسفانه حکومت بی‌موجب و بر مبنای اطلاعات غلط، موضع‌گیری کرد. حکومت عکس‌العمل خراب نشان داد. حتا گفتند که این‌ها (سران جبهه ملی) باید زندانی شوند؛ برای این‌که کار غیرملی انجام داده‌اند. در حالی‌که رییس‌جمهور به فرانسوی‌ها اجازه داده بود که چنین مجلسی را برگزار کنند. حتا به نشست پاریس نماینده فرستاد. حاجی صاحب دین‌محمد به نمایندگی از حکومت به پاریس آمده بود. به ارگ گزارش غلط رسیده بود که گویا جبهه ملی با طالبان روی تشکیل یک حکومت مشترک به توافق رسیده‌اند. رییس‌جمهور کرزی بسیار وارخطا شده بود و به همین دلیل موضع‌گیری کرد. آقای سپنتا، مشاور امنیت ملی، حتا گفته بود که سران جبهه ملی در برگشت باید زندانی شوند. بعد که نمایندگان حکومت از فرانسه آمدند، به همه اطمینان دادند که موضع‌گیری اپوزیسیون با آنان در نشست پاریس مشترک بود.

 

۸صبح: می‌خواهم به تکرار بپرسم که آیا هیچ نوع مذاکره محرمانه میان طالبان، پاکستان و جبهه ملی صورت نگرفته؟
احمدضیا مسعود: قطعا هیچ نوع مذاکره مخفی نداشتیم.

 

۸صبح: گفتید که پاکستانی‌ها در این اواخر خود را طرفدار ثبات افغانستان نشان می‌دهد؛ آیا شما باور دارید که پاکستانی‌ها به واقع حالا چنین می‌اندیشند؟
احمدضیا مسعود: آن‌ها می‌خواهند چنین وانمود کنند و در لندن وعده همکاری کردند، اما تا حال ما به صداقت پاکستانی‌ها باور نداریم. پاکستان از طالبان به‌حیث وسیله فشار علیه کشور و مردم ما استفاده می‌کند و می‌خواهد از طریق آن منافع خود را در کشور ما تامین کند.

 

۸صبح: ما باید چه کنیم و چه امتیازی به پاکستانی‌ها بدهیم که آنان از حمایت طالبان دست بکشند، نظر مشخصی در این مورد دارید؟
احمدضیا مسعود: باید افغانستان و پاکستان خواست‌های مشروع‌شان را از هم‌دیگر، به‌صورت واضح در میز مذاکره بگویند. تا حال متاسفانه خواست‌های پاکستانی‌ها مبهم است. تا این مساله واضح نشود جنگ ادامه می‌یابد. پاکستان می‌گوید طرفدار صلح است، اما نیت واقعی‌اش روشن نیست. به‌جای رفتن به‌دنبال چند طالب، باید کاری کنیم که پاکستانی‌ها خواست‌های‌شان را به‌صورت واضح بیان کنند.

 

۸صبح: در میان سران جبهه ملی اختلاف نظر وجود دارد. شما و آقای امرالله صالح دو نظریه متفاوت در واکنش به منع درخواست کمک هوایی از قوای خارجی مطرح کردید، چرا جبهه ملی یک صدای واحد نداشت؟
احمدضیا مسعود: در آن روز یک ناهماهنگی به‌میان آمد. امرالله خان پیش از من مصاحبه کرد و من تقریبا در همان زمان سخنرانی داشتم. غیر از این مورد، در دیگر مسایل اختلاف نداریم.

 

۸صبح: اختلاف‌های آقای محقق و امرالله صالح هم رسانه‌ای شد.
احمدضیا مسعود: صالح با آقای محقق اختلاف ندارد.

 

۸صبح: آقای محقق واکنشی تند به یک مقاله آقای صالح نشان داد.
احمدضیا مسعود: آقای محقق یک شخصیت مذهبی است. عام مردم افغانستان به نوشته‌ها و مقالات دسترسی ندارند. برای آقای محقق مهم است که افکار عامه مردم خود را در نظر داشته باشد، در غیر آن مردم قضاوت منفی می‌کنند. آقای محقق و امرالله خان با هم صحبت کردند و مشکل حل شد.

 

۸صبح: اگر والی بلخ نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شود، حمایتش می‌کنید؟
احمدضیا مسعود: استاد عطا نگفته که خود را نامزد می‌کند. ایشان در مجلسی که در مزار داشتیم، گفتند که اگر اجماع سیاسی نشد و حکومت بدون مشوره یک نامزد را معرفی کرد، آن وقت مجبور است خود را کاندیدا کند. به‌نظر ما در حل مشکل افغانستان باید تمامی اقوام و جریان‌های سیاسی نقش داشته باشند. اگر ما نامزدی را بدون مشوره با دیگر جریان‌ها و گروه‌های اجتماعی معرفی کنیم، مشکل حل نمی‌شود. ما می‌خواهیم یک مشوره فراگیر کنیم با نخبگان و مردم پشتون ما. و با دیگر جریان‌ها مذاکره کنیم و بعد یک نامزد واحد معرفی کنیم. استاد عطا هم با این میکانیزم موافق است.

 

۸صبح: آیا شما به نمایندگی از جمعیت اسلامی در جبهه ملی حضور دارید؟
احمدضیا مسعود: من هم به نمایندگی از جمعیت اسلامی در جبهه ملی هستم هم، ]می‌خندد[ مستقل. زمانی‌که استاد شهید حیات داشت، با ایشان مشوره‌های لازم در مورد تشکیل جبهه ملی صورت گرفته بود و کاملا با تشکیل این جبهه موافق بودند. من سکرتر جنرال جمعیت اسلامی هستم و رهبر ما در زمان حیاتش با تشکیل جبهه ملی موافق بود و حالا هم بدنه کلان جمعیت اسلامی از جبهه ملی حمایت می‌کند.

 

۸صبح: هیچ اختلافی با آقای صلاح‌الدین ربانی ندارید؟
احمدضیا مسعود: صلاح‌الدین ربانی رییس موقت حزب است. کسانی‌که به‌شکل موقت تعیین می‌شوند، نمی‌توانند در همه مسایل تصمیم بگیرند. در کنگره مشخص می‌شود کی رییس می‌شود و پالیسی‌های چگونه خواهد بود.

 

۸صبح: درست که جمعیت اسلامی در برگزاری کنگره‌اش ناکام مانده؟
احمدضیا مسعود: نه. ناکام نمانده است. تلاش‌ها جریان دارد. کمیسیون برگزاری کنگره فعالیت پرثمر دارد و می‌خواهیم که در جمعیت، دموکراسی درون‌حزبی را تامین کنیم تا برای دیگر گروه‌های سیاسی یک الگو باشد.

 

۸صبح: جنرال دوستم گفته است اگر نظریات‌شان در امر برگزاری انتخابات لحاظ نشود، مثلا فهرست رای‌دهنده‌ها ترتیب نشود و کارت‌های موجود رای‌دهی باطل نشود، انتخابات را تحریم می‌کند، این نظر جبهه است؟
احمدضیا معسود: بلی. در هر چیزی‌که خواست مردم افغانستان تامین نشود و خلاف منافع ملی باشد، تحریمش می‌کنیم. از راهپیمایی‌ها و حرکت‌های مدنی شروع می‌کنیم، البته در مشوره با نهاد‌های مدنی و جریان‌های دیگر و در نهایت اگر به خواست‌های ما در امر برگزاری انتخابات ترتیب اثر داده نشود، ]انتخابات را[ تحریم می‌کنیم. اما تلاش ما این است که پیش از برگزاری انتخابات تمامی اقدامات لازم برای شفافیت پروسه صورت بگیرد. مشکل بودجه و وقت، همه بهانه‌های غلط است. خارجی‌ها برای ما گفته‌اند که مصارف را می‌پردازند و مشکل وجود ندارد. بودجه و وقت بهانه‌هایی است برای راه‌اندازی یک تقلب گسترده.

 

۸صبح: شما نگران مداخله حکومت در انتخابات هستید و رییس‌جمهور کرزی نگران مداخله خارجی، چرا با هم مذاکره نمی‌کنید تانگرانی‌های هم‌دیگر را درک کنید؟
احمدضیا مسعود: حکومت به مذاکره معتقد نیست و می‌خواهد همه را فریب دهد. داکتر صاحب عبدالله و برخی از احزاب سیاسی با رییس‌جمهور گفتگو کردند. حکومت دو روز بعد برخلاف و عده‌هایی که به احزاب سیاسی داده بود، عمل کرد. بنابراین با حکومتی که تعهد ملی و اخلاقی ندارد، چه ضرور است که صحبت کنیم.

 

۸صبح: به باور شما، آقای کرزی کاندیدا دارند برای انتخابات ریاست‌جمهوری؟
احمدضیا مسعود: بلی.

 

۸صبح: برادرشان است؟
احمدضیا مسعود: یا برادرشان است، یا آقای داوودزی، یا وزیر صاحب خارجه، آقای زلمی رسول.

 

۸صبح: آقای زلمی خلیلزاد در مصاحبه با ۸صبح گفت، که تلاش می‌کند یک اجماع سیاسی به‌وجود آید. با ایشان ملاقات داشتید و نظر شما چیست؟
احمدضیا مسعود: بلی. آقای خلیلزاد نظریات خوب داشتند. ایشان طرفدار اجماع ملی هستند و ما هم طرفدار چنین چیزی هستیم. پروژه ما هم پروژه اجماع ملی است. می‌خواهیم با آقایان خلیلزاد و جلالی و تمام کسانی‌که نگران افغانستان هستند، اجماع سیاسی به‌وجود بیاوریم. اول باید اجماع سیاسی به‌وجود بیاید و بعد روی این‌که کی کاندیدا باشد کی نباشد، حرف زده شود. این‌که از آغاز کسی نامزدی خود را اعلام کند، اختلاف پیدا می‌شود، اجماع سیاسی باید مقدم بر این حرف‌ها باشد.

 

۸صبح: به‌عنوان سوال آخر، نظرتان در مورد موافقت‌نامه امنیتی که قرار است که میان کابل و واشگنتن امضا شود، چیست؟
احمدضیا مسعود: این برای تامین امنیت ما و تقویت نیروهای امنیتی ما بسیار مهم است. بدون یک تضمین امنیتی، انکشاف اقتصادی و اصلاحات اجتماعی و سیاسی ممکن نیست. باید مطابق با واقعیت‌‌ها تصمیم بگیریم. نباید چنین وانمود کنیم که هر کاری را خود کرده می‌توانیم. ما به پشتیبانی امنیتی کشورهای بزرگ، از جمله امریکا، نیاز داریم.

اشتراک گذاري با دوستان :