کتاب «بگذار نفس بکشم» رونمایی شد

- حکیمی

کتاب «بگذار نفس بکشم» نوشته عزیز رویش، روز پنج‌شنبه، چهارم حوت، رونمایی شد. این کتاب روایتی از تحولات سیاسی سه دهه اخیر به‌خصوص جنگ‌های کابل است. در محفل رونمایی این کتاب، مقام‌هایی از حکومت افغانستان، نمایندگان پارلمان، استادان دانشگاه‌ها، فعالان جامعه مدنی و حقوق بشر شرکت داشتند.
این کتاب از سوی انتشارات تاک در ۲۰۰۰ نسخه منتشر شده است.

عزیز رویش، نویسنده این کتاب گفت: «این کتاب روایت زندگی من است، به‌عنوان یک موجود زنده. از کودتای هفتم ثور در سال ۱۳۵۷ تا حالا آن‌چه اتفاق افتاده در کتاب گنجانده شده است.»
آقای رویش گفت این کتاب هم می‌تواند خواننده‌هایش را بخنداند و هم بگریاند.
آقای رویش رویدادهای دوران حاکمیت کمونیستی را به‌صورت گذرا در این کتاب نقل کرده، اما شرح مفصلی از دوران مجاهدان نوشته است.
در این کتاب از عدم آمادگی گروه‌های مجاهدان برای تشکیل یک حکومت، بارها، سخن رفته است. نویسنده که خود در متن جنگ‌های کابل بوده، به خواننده نشان می‌دهد که ناهماهنگی‌ها بین گروه‌های مجاهدان، چگونه سبب کشتار، بربادی، ویرانی و فاجعه در این شهر شد.
این کتاب خواننده را در عمق قضایای دهه هفتاد می‌برد؛ دهه‌ای که افغانستان را پس از خروج نیروهای شوروی، دچار بحرانی عمیق‌ کرد. این کتاب نقطه ضعف‌های گروه‌های مجاهدان را توضیح داده است.
در هنگام رونمایی این کتاب، حدود ۳۰ تن از معترضان در بیرون از تالاری که در آن محفل رونمایی کتاب برگزار شده بود، تجمع کردند و علیه این کتاب شعار دادند.
میرویس یکی از اعتراض کننده‌ها گفت: «در این کتاب به یک سلسله بزرگان توهین شده است. نه تنها من بلکه تمام افراد انزجارش را علیه این کتاب اعلان می‌کنند.»
استادان دانشگاه و منتقدانی که این کتاب را خوانده‌اند، اما می‌گویند کتاب «دید کاملا انسانی به قضایا» دارد.
داکتر حفیظ‌الله شریعتی سحر، شاعر و نویسنده افغان گفت: «پیامی که در این کتاب است، دوستی است، برادری است و انسانی است.»
به باور آقای سحر، تمام رهبران مذهبی و سیاسی، انسان‌اند و انسان‌ها خالی از عیب و نقص‌ نیستند: «مذهبی‌ها باید بدانند که وحی الهی نیستند، از آسمان نیامده‌اند و مقدس هم نیستند.»
این دومین بار است که برخی از حلقات با نویسندگان مخالفت می‌کنند. چندی پیش تقی بختیاری نویسنده رمان «گمنامی» تهدید شد. مخالفان آقای بختیاری او را سلمان رشدی لقب دادند، موترش را شکستند و کتابش را آتش زدند.
آقای بختیاری پس از این تهدیدها کابل را ترک کرد و در حال حاضر در بیرون از افغانستان به‌سر می‌برد.
تهدیدهایی که علیه نویسندگان صورت می‌گیرد، نگرانی‌هایی را در میان نویسندگان و فرهنگیان برانگیخته است.
به باور آقای سحر کسانی‌که کتاب می‌سوزانند و نویسندگان را تهدید می‌کنند، هدیه‌های ولایت فقیه برای افغانستان هستند: «بسیجی‌های ایران همیشه کوشش می‌کنند جلسه‌ها را بر هم بزنند و یک عده را بترسانند. این‌ها هم یادگارهای ایران را آورده‌اند. این‌ها می‌خواهند دگراندیشان را تهدید کنند. این‌ها هدیه ولایت فقیه‌اند.»
در همین حال، نویسندگان و روزنامه‌نگاران می‌گویند حکومت افغانستان مسوولیت دارد تا جلو تهدیدها، آتش‌زدن کتاب و تهدید نویسندگان افغان را بگیرد.
حامد یک تن از نویسندگان می‌گوید، آزادی بیان ‌بزرگ‌ترین دست‌آورد حکومت افغانستان در یازده‌سال اخیر است. او می‌گوید پس از یازده‌سال حکومت باید فضای بازتری را برای نویسندگان و قلم به دستان ایجاد کند و نگذارد هر فرد، گروه و یا حلقه‌ای نویسندگان را تهدید و وادار به فرار از کشور کند.

اشتراک گذاري با دوستان :